Miroslav Kobza

Miroslav Kobza – novinář, fotograf, textař, spisovatel a rozhlasový dokumentarista se narodil a žije v Zábřehu. Původním povoláním je elektrotechnik, ale od roku 1993 pracuje jako novinář. Byl redaktorem a později i šéfredaktorem týdeníku Region, později kmenovým redaktorem týdeníku Moravský sever.

Od roku 2002 pracuje v Českém rozhlase Olomouc. Je autorem desítek rozhlasových dokumentů a publicistických pořadů zaměřených zejména na regionální témata a historii. Napsal několik rozhlasových her a dramatizací a jako dramaturg se podílel na vzniku mnoha rozhlasových adaptací literárních děl. K nejznámějším počinům pak patří cyklus pohlednic Od Pradědu na Hanou, který připravuje od roku 2002.

Společně se spisovatelkou Irenou Šindlářovou napsal tři knihy věnované řekám a pramenům nazvané Putování krajinou studánek a pramenů, Tepny krajiny a Řeky Moravskoslezského kraje. V roce 2014 vydal knihu pohádek „Povídánky od nitěných knoflíků“. Redigoval rovněž životopisnou knihu Františka Šmídy: Mé vzpomínky z vojny 1914 – 1919.

Jako kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku, kapelník a zároveň textař a skladatel hudby působil v několika hudebních seskupeních se zaměřením od folku přes rock po rythm and blues. V současné době vede skupinu Wilsne!.

Má za sebou několik samostatných i společných výstav fotografií. Věnuje se jak reportážní a dokumentární fotografii, tak i detailu a krajině.

Do projektu Daruj chvilku se rozhodl zapojit proto, že jej považuje za šanci splatit dluh vůči lidem, kteří mu svými vzpomínkami pomohli pochopit nejen to, jak se žilo v minulosti, ale i to, jak důležité je zachovat si i v dnešní moderní době zdravý selský rozum.

Partneři